Bezsenność – jak z nią walczyć

By |

Bezsenność to dolegliwość, którą zna każdy. Może być ona spowodowana zarówno złymi warunkami do nocnego wypoczynku, jak i zdenerwowaniem wynikającym na przykład z problemów w pracy. W jaki sposób można radzić sobie z zaburzeniami snu i jakie są najlepsze sposoby na bezsenność?

Chociaż obecnie reklamowanych jest wiele środków, które mają pomagać w przypadku bezsenności, najlepiej jest zacząć od najprostszych metod. Naturalnym sposobem na bezsenność jest regularny tryb życia. Brak zaplanowanej godziny snu nie pozwala organizmowi na wcześniejsze wydzielanie melatoniny, co zwykle skutkuje brakiem snu lub jego niską jakością. Zewnętrznymi czynnikami, które mogą wpłynąć negatywnie na komfort snu są między innymi: światło widoczne przez okno, znajdujące się w sypialni, zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu oraz hałas. Negatywnie na szybkość zasypiania może wpływać również oglądanie telewizji przed snem, a także korzystanie z komputera i innych urządzeń emitujących tak zwane zimne światło.

Napoje na bezsenność

Oprócz wyeliminowania tego typu czynników zewnętrznych, utrudniających zasypianie, można skorzystać z ziołowych naparów uspokajających. Należą do nich między innymi napar z melisy oraz rumianku. Obecnie naturalną substancją, która ma wspomagać sen, jest sok z wiśni. Nadal proponuje się również picie mleka przed snem, choć trzeba pamiętać, że ten sposób nie działa tak samo na każdą osobę. Jeśli tego typu metody nie zadziałają, konieczne może być skorzystanie z leków dostępnych w aptece. Przy tak zwanej bezsenności przewlekłej najlepiej jest udać się do lekarza, ponieważ w takim przypadku standardowe środki zazwyczaj nie mogą trwale pomóc.

Bezsenność w ciąży

Szkodliwy jest nie tylko brak snu. Także zbyt krótki lub zbyt długi sen, który nie daje uczucia odpoczynku, jest poważnym zaburzeniem i może wpłynąć na stopień koncentracji, sprawność umysłową oraz odporność organizmu.

Bezsenność w ciąży może źle wpłynąć na rozwój płodu, zwłaszcza w przypadku, gdy trwa ona dłużej. Dlatego konieczne jest wtedy ustalenie przyczyny takiego stanu i jak najszybsze zaradzenie. W przypadku kobiet ciężarnych, problemy ze snem pojawiają się zwykle pod koniec ciąży. Wtedy powiększający się brzuch utrudnia przyjęcie wygodnej pozycji. Również zdenerwowanie przed samym porodem może wpłynąć na komfort snu. W okresie ciąży rzadko stosuje się farmaceutyczne środki na bezsenność, ponieważ nawet napary ziołowe mogą nie być obojętne dla rozwoju dziecka. Dlatego też zazwyczaj proponuje się wyłącznie naturalne metody. Jeśli jednak bezsenność trwa długo, konieczna jest wizyta u specjalisty i wdrożenie bardziej zaawansowanego leczenia.

W przypadkach, gdy naturalne metody okazują się mało skuteczne, najlepiej jest udać się do lekarza specjalisty. Warto pamiętać, że istnieją różne rodzaje bezsenności – niektóre z nich mogą zostać zdiagnozowane tylko po przeprowadzeniu badań. Leczenie bezsenności może być trudniejsze w przypadku, gdy konieczne jest użycie dodatkowych środków leczniczych. Tak jest między innymi w przypadku bezsenności spowodowanej depresją.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

69 + = 71