Biegunka po alkoholu – rozwolnienie po piwie?

By |

Alkohol to nieodłączny towarzysz imprez i spotkań towarzyskich. Rozluźnia, wprawia w przyjemny nastrój i po prostu dobrze smakuje. Większość spożywających musi się jednak liczyć z niepożądanymi konsekwencjami, które mogą pojawić się następnego dnia. Zjawisko kaca znane jest chyba wszystkim, którzy korzystali z alkoholowych trunków chociaż raz. To jednak nie wszystko, co uciążliwego może zdarzyć się następnego dnia. Często pojawia się także biegunka po alkoholu.

Biegunka po piwie to stan kiedy zwiększa się nasza częstotliwość wypróżniania więcej niż trzy raz na dobę wraz ze zmianą konsystencji stolca na płynną. To proces, który jest bardzo uciążliwy i dodatkowo osłabia nasz organizm, który i tak odczuwa już skutki działania alkoholu. Biegunka może prowadzić do całkowitego odwodnienia, co z kolei może przyczynić się do konieczności leczenia ambulatoryjnego.

Kiedy pojawia się biegunka po alkoholu

Rozwolnienie po alkoholu pojawia się jedynie w przypadku spożycia nadmiernej jego ilości. W praktyce oznacza to, że wypicie jednego czy dwóch piw nie powinno spowodować takich dolegliwości. Przyczyną pojawiania się zaburzeń w wypróżnianiu jest toksyczny charakter alkoholu oraz jego wpływu na organizm, a w szczególności na układ pokarmowy. Szczególnie narażona jest jego błona śluzowa, na którą alkohol działa wyjątkowo destrukcyjnie. Duża ilość etanolu powoduje niszczenie delikatnych komórek wyścielających ściany żołądka oraz jelita cienkiego. W efekcie dochodzi do upośledzenia prawidłowego funkcjonowania enzymów trawiennych, co przekłada się na zubożenie procesu rozkładu związków chemicznych i składników odżywczych, w tym głównie węglowodanów i aminokwasów. Ta dysfunkcja podrażnia śluzówkę, która powoduje znaczne przyspieszenie pracy żołądka i jelit. Właśnie to jest bezpośrednią przyczyną pojawiania się biegunki po alkoholu.

Powikłania biegunki po alkoholu

Samo rozwolnienie po alkoholu nie jest jedyną dolegliwością, jaką może powodować dysfunkcja enzymów trawiennych. Biegunce najczęściej towarzyszą uporczywe bóle brzucha i wyjątkowo złe samopoczucie. Jednak na dyskomforcie się nie kończy. Silna biegunka może bowiem powodować odwodnienie organizmu i wypłukanie wszelkich minerałów i jonów, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Odwodnienie może z kolei wywoływać przyspieszoną pracę serca, kłopoty z właściwym oddychanie i znacznie zaniżone ciśnienie tętnicze. Są to niezwykle groźne objawy, których nie należy bagatelizować. Mogą one bowiem prowadzić do krytycznej sytuacji dla bezpieczeństwa naszego zdrowia i wymagać pilnego leczenia ambulatoryjnego. Niekiedy biegunka po alkoholu może spowodować znaczną utratę masy ciała. Spadek kilogramów może sięgać nawet poziomu dziewięciu procent całej wagi.

Jak ustrzec się przed biegunką po alkoholu

Podstawowym krokiem, który może zapobiec wystąpieniu rozwolnienia po alkoholu jest umiar podczas spożywania napojów alkoholowych. Kiedy jednak impreza wymknie się spod kontroli, a następny dzień przywita nas niespodziewaną biegunką, należy podjąć kroki, których zadaniem będzie złagodzenie i zminimalizowanie zagrożenia dla bezpieczeństwa naszego organizmu.

Najważniejszym zadaniem jest przeciwdziałanie stopniowemu odwadnianiu się. W tym celu należy spożywać dużą ilość płynów. Sama woda jednak nie wystarczy. Bardzo skuteczne okazują się specjalne preparaty, które zawierają cały zestaw szybko przyswajalnych elektrolitów, najważniejszych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a które tracimy podczas biegunki. Kiedy zauważmy znaczną utratę masy ciała, należy udać się do szpitala.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7