Biegunka po antybiotyku

By |

Zażywanie antybiotyków jest skutecznym sposobem na pozbycie się wielu dolegliwości powodowanych przez chorobotwórcze bakterie. Już pierwsza dawka dobrze dobranego antybiotyku pozwala lepiej się poczuć i zniwelować dokuczliwe objawy choroby. Jednak zażywanie tych leków nie pozostaje obojętne dla organizmu pacjenta. Jednym z nieprzyjemnych objawów jest biegunka po antybiotyku.

Jak działa antybiotyk

Antybiotyki to substancje, które są bezpieczne dla organizmu ludzkiego. Działają jedynie na drobnoustroje bakteryjne, które z różnych względów dostały się do organizmu, powodując objawy chorób bakteryjnych. Antybiotyki bakteriobójcze mają działanie toksyczne dla bakterii – zabijają je i uwalniają od nich organizm. Są również antybiotyki bakteriostatyczne, które hamują namnażanie się bakterii w organizmie. Antybiotyki doustne nie działają jednak selektywnie – zabijają zarówno szkodliwe drobnoustroje powodujące choroby, jak również bakterie dobroczynne, zamieszkujące przewód pokarmowy człowieka. Wyjaławiają organizm z flory bakteryjnej, która jest przydatna choćby do właściwego trawienia.

Biegunka przy antybiotyku

Ze względu na nieselektywne działanie antybiotyków, mogą pojawić się dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego u osoby, która je przyjmowała przez dłuższy czas. Biegunka po antybiotyku pojawić się może wskutek wyjałowienia flory bakteryjnej jelit. Powoduje to zaburzenia wchłaniania wody i elektrolitów z pożywienia. Biegunka jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych antybiotykoterapii. Czy jest groźna? Jak można się przed nią uchronić?

Groźne skutki biegunki

Biegunka, bez względu na przyczynę, jeśli nie jest odpowiednio leczona, może być groźna dla organizmu. Może powodować osłabienia, nudności, brak koncentracji, a w dłuższej perspektywie nawet odwodnienie organizmu. Nadmierne wydalanie wody i elektrolitów wraz z kałem może poważnie zaburzyć równowagę wodno-elektrolitową. W przypadku zaobserwowania biegunki po zastosowaniu antybiotyku należy od razu wdrożyć działanie zapobiegające odwodnieniu.

Jak się uchronić przed biegunką

Każdy lekarz przepisujący antybiotyk zaleca również stosowanie probiotyków – suplementów diety zawierających szczepy dobroczynnych bakterii jelitowych. Są to tak zwane leki osłonowe, najczęściej w postaci kapsułek lub proszku do rozpuszczania w wodzie. Aby zapobiegać biegunce przy antybiotykoterapii konieczne jest stosowanie równolegle z antybiotykiem leków osłonowych.

Czytaj też: Co na rozwolnienie / biegunkę?

Biegunka po antybiotykach najczęściej nie jest objawem groźnym, ani wymagającym zmiany leku. Można sobie z nią poradzić w domowych warunkach. Często pojawia się, ponieważ osoba chora wraz z postępem choroby traci apetyt i odmawia przyjmowania odpowiednich ilości pokarmów zawierających naturalne szczepy bakterii.

Dieta w trakcie i po antybiotykoterapii

Stosując antybiotyki należy dbać o dostarczanie odpowiednich ilości płynów, najlepiej w postaci czystej wody mineralnej niegazowanej. Zapobiegnie to odwodnieniu organizmu. Do diety w trakcie i po antybiotykoterapii należy też włączyć fermentowane i kiszone produkty zawierające żywe kultury bakterii. Są to na przykład jogurty, kefiry oraz maślanki. Doskonałym źródłem probiotyków są również kiszona kapusta czy ogórki kiszone. Osoba chora zazwyczaj jest osłabiona i brakuje jej apetytu. Dlatego warto, by dużo odpoczywała i jadła jak najwięcej produktów bogatych w dobroczynne bakterie. Na uporczywe biegunki wskazane jest również stosowanie węgla aktywowanego. Dzięki temu antybiotykoterapia przebiegnie pomyślnie, a pacjent szybko wróci do zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 84 = 87