Biegunka przy ząbkowaniu

By |

Okres ząbkowania nie należy do przyjemności ani dla małego dziecka, ani dla rodziców. Następuje wtedy, gdy maluszek ma takie, a nie inne objawy. Przede wszystkim zaczyna się bardziej ślinić, staje się osowiały, płaczliwy i często manifestuje ból podczas jedzenia. Ząbkowanie jest bolesne, a co najgorsze, mogą mu towarzyszyć bardzo nieprzyjemne objawy. Jednym z nich jest na przykład biegunka przy ząbkowaniu.

Przebieg ząbkowania

Na początku pojawiają się dolne jedynki. Są to zazwyczaj pierwsze ząbki, chociaż czasem szybciej wyżynają się górne jedynki lub dwójki. Początkowe symptomy ząbkowania pojawiają się już w 3 lub 4 miesiącu życia. Niektóre dzieci zaczynają ząbkować nawet i wcześniej.

Jeżeli niemowlę obficie się ślini i wkłada rączki do buzi, oznacza to, że swędzą je dziąsła. Jest to bardzo charakterystyczny objaw początkowego procesu wyżynania się zębów. Dziąsła są zaczerwienione i obrzmiałe. Taki stan jamy ustnej trwa od kilku tygodni, do kilku miesięcy.

Dodatkowo, przed pojawieniem się ząbka, dziąsła mogą stać się bardzo wrażliwe. Dziecko może być szczególnie marudne i nerwowe, będzie się budziło w nocy i doskwierać mu będzie brak apetytu. Ale może też być tak, że ząbkowanie u dziecka przebiega bezobjawowo. Wtedy po prostu pewnego dnia w dziąśle pojawia się pierwszy ząbek.

Higiena jamy ustnej dziecka

Kiedy pojawi się już pierwszy ząb, należy zacząć o niego dbać. Przede wszystkim należy myć go dokładnie 2 razy dziennie przy pomocy specjalnej szczoteczki silikonowej. Taką szczoteczkę mama lub tata zakładają na palec. Idealne dla najmłodszych pociech są również szczoteczki, które mają miękkie, silikonowe lub gumowe wypustki, zastępujące włosie. Ten typ szczoteczki dla niemowlęcia dokładnie i delikatnie czyści ząbki. Podczas mycia masuje też dziąsła. Na początku nie powinno się używać pasty. Dziecko nie umie jej wypluć.

Biegunka towarzysząca ząbkowaniu

Ząbkowanie jest bolesne i nie dotyczy to tylko okolic jamy ustnej, choć charakterystyczny dla ząbkowana jest ból i swędzenie dziąseł oraz opuchlizna w jamie ustnej maluszka. Z ząbkowaniem związany jest także brak apetytu, stan podgorączkowy, senność, a nawet groźna dla dziecka biegunka.

Często towarzyszy mu biegunka Ząbkowanie wcześniej pojawia się szczególnie u tych dzieci, które są karmione piersią. Objawem biegunki jest wyraźne zwiększenie się ilości stolców i pogorszona ich konsystencja. Stolec staje się rzadszy. W stolcu może pojawić się zawartość śladów krwi lub ropy. Jest to zawsze sygnał do niepokoju. Biegunka przy ząbkowaniu jest bardzo groźna dla dzieci, szczególnie dla niemowląt. Biegunki powodują szybkie odwodnienie organizmu, co prowadzi do utraty soli mineralnych i zagęszczenia krwi, co z kolei może wywołać niedokrwienie mózgu, nerek czy wątroby. Dlatego warto wiedzieć, co robić w przypadku wystąpienia biegunki wywołanej ząbkowaniem.

Ząbkowanie a biegunka

Aby zmniejszyć ten problem, na ogół powinno się ograniczyć ilość jedzenia, a zwiększyć ilość picia. Warto jest podawać dziecku glukozę lub herbatki dla niemowląt. Duża ilość płynów ma za zadanie przywrócić dziecku jego naturalną aktywność. Ponadto zwiększy się ilość oddawanego moczu. Poza tym płyny mniej podrażniają chore dziąsła. Gdy jednak biegunce towarzyszą wymioty i temperatura czy też wystąpią objawy odwodnienia, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Wskazaniem do kontaktu z lekarzem jest również ostra biegunka, która trwa dłużej niż 10 dni.

Jeśli pojawi się biegunka, warto pomóc dziecku w lepszym znoszeniu bólu i nieprzyjemnych dolegliwości związanych z ząbkowaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

85 − = 84