Biegunka tłuszczowa

Biegunka, tak samo, jak w przypadku wielu innych schorzeń, posiada swoje odmiany. Jedną z nich jest biegunka tłuszczowa. Ta specyficzna odmiana biegunki może mieć kilka podstawowych przyczyn.

Przyczyny biegunki tłuszczowej

Biegunka tłuszczowa występuje głównie u osób, które posiadają problemy z trawieniem, przede wszystkim tłuszczu, czego efektem jest wydalaniem niezwykle charakterystycznych ze względu na wygląd i konsystencje stolców. Biegunka tłuszczowa przyczyny może mieć także w problemach z wchłanianiem, ale również być efektem takich schorzeń, jak chociażby celiakia czy choroby związane ze śluzówką jelit. Stosunkowo często występują także przypadki biegunki tłuszczowej u osób chorujących na cholestazę i mukowiscydozę oraz u tych, u których był wykonany zabieg wycięcia części trzustki.

Objawy biegunki tłuszczowej

Jeśli chodzi o taką odmianę biegunki, jak biegunka tłuszczowa objawy obejmują głównie oddawanie dużej ilości stolców (nawet 3-4 dziennie) charakteryzujących się konsystencją płynną bądź półpłynną, z dużą zawartością tłuszczu. Takie stolce posiadają jasny kolor, ich zapach przypomina zgniliznę i bardzo trudno jest je spłukać poprzez spuszczenie wody w ubikacji. Biegunce tłuszczowej bardzo często towarzyszą silne bóle brzucha, gazy i niestrawności oraz wzdęcia. Ponadto zdarza się, że osoby cierpiące na biegunkę tłuszczową bardzo szybko zaczynają tracić na wadze. Bywa, że biegunka tłuszczowa jest następstwem innych, groźnych dla organizmu schorzeń i tak np.: nudności oraz wymioty mogą świadczyć o zapaleniu trzustki, krew w stolcu o celiakii bądź o zapaleniu jelit, a zażółcone oczy i świąd skóry – o chorobach dróg żółciowych lub o schorzeniach obejmujących wątrobę.

Leczenie biegunki tłuszczowej

Leczenie biegunki tłuszczowej jest uzależnione od przyczyn jej wystąpienia. W przypadku problemów z trawieniem i wchłanianiem, stosuje się podawanie pacjentowi enzymów trzustkowych, wspomagających pracę układu pokarmowego, przy celiakii – dietę bezglutenową, natomiast w przypadku innych schorzeń – różnego rodzaju antybiotyki.

Każdorazowo należy pamiętać dodatkowo o właściwym nawodnieniu organizmu. Przyjmowanie co najmniej 2 litrów płynów dziennie stanowi niezbędne minimum do tego, by osoba cierpiąca na biegunkę nie uległa odwodnieniu. Poza tym wskazane jest również podawanie elektrolitów, ponieważ duża część z nich wydalana jest wraz ze stolcem. Ubytki energetyczne mogą z kolei prowadzić do niebezpiecznych omdleń.

Powikłania związane z biegunką tłuszczową

Nieleczona biegunka tłuszczowa może mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizmu. Przede wszystkim wyróżnia się wśród nich anemię, perforację jelita, a także przewlekłe infekcje. Z kolei u dzieci mogą się pojawić problemy z wzrostem i rozwojem. Warto jest pamiętać o tym, że w przypadku zaostrzenia się objawów biegunki tłuszczowej może dojść nawet do problemów z oddychaniem oraz do bólu i kołatania serca. Takie sytuacje stanowią już bezpośrednie zagrożenie dla życia, dlatego warto zdecydować się na szybką konsultację lekarską już w przypadku pojawienia się pierwszych, mniej groźnych objawów.

2 thoughts on “Biegunka tłuszczowa

  1. potworek

    Biegunka tłuszczowa jest stosunkowo łatwa do zatrzymania, bo wystarczy wprowadzić ograniczenia w diecie i nie będzie objawów biegunki. Ale trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to, że nie każdy wie w czym jest tłuszcz, bo wbrew pozorom wcale nie jest to takie oczywiste.

    Reply
  2. platfus

    Delikatnie napisane. Zdecydowana większość ludzi nie ma pojęcia o tym, że tłuszcz znajduje się w większość potraw, jakie spożywają. Najczęściej w ogóle nie wiedzą, że tłuszcz jest na przykład w mleku, choć jest to napisane jak – nomen omen – krowie na rowie! I co się dziwić, że biegunka tłuszczowa to często wręcz codzienność.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

85 − = 75