Biegunka u dziecka

Biegunka u dzieci może być stanem niebezpiecznym. W niektórych przypadkach ta dolegliwość bywa powodem odwodnienia, a to jest groźne nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia malucha. Co warto wiedzieć o biegunce u dzieci i czy istnieją sposoby na jej zapobieganie?

Objawy biegunki u dziecka

Objawy biegunki nie zawsze są na tyle silne, by od razu konieczna była interwencja lekarska. Zawsze jednak niezbędna jest obserwacja dziecka, ponieważ tylko wtedy można wychwycić objawy odwodnienia.

Warto pamiętać, że często po kilku dniach po narodzinach, pojawia się tak zwana biegunka u noworodka. Objawia się ona luźnymi stolcami, jednak zazwyczaj takim objawom nie towarzyszą inne dolegliwości. Biegunka u noworodka, która pojawia się po kilku dniach od narodzin, nie jest zazwyczaj wynikiem zatrucia – to normalny stan fizjologiczny, ponieważ układ pokarmowy dziecka musi przyzwyczaić się do trawienia pokarmów.

Warto pamiętać również, że niemowlę karmione wyłącznie piersią może mieć luźniejsze stolce, niż niemowlę karmione mlekiem modyfikowanym. By zapobiec biegunce, warto powoli wprowadzać nowe pokarmy – w ten sposób można również łatwiej zorientować się, jaki produkt jest powodem ewentualnej alergii.

Przyczyny biegunki u dziecka

Biegunka u dziecka, która trwa długo i powoduje odwodnienie rzadko jest stanem fizjologicznym, choć taki stan może zdarzać się również podczas ząbkowania. Gdy oprócz biegunki pojawią się wymioty oraz podwyższona temperatura, konieczne jest zasięgnięcie porady lekarskiej.

Biegunka może być wywołana przez zatrucie – nie tylko pokarmowe, ale również inne, oraz przez zakażenie wirusem lub bakterią. W przypadku, gdy objawy są bardzo nasilone, najlepiej jest jechać z dzieckiem do szpitala – konieczne bywa podłączenie kroplówki.

Leczenie biegunki u dziecka

Dziecko z biegunką należy pielęgnować zgodnie z zaleceniami lekarza. Warto pamiętać o właściwym napojeniu dziecka. W przypadku, gdy dziecko jest karmione piersią, nie należy podawać innego pokarmu. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy biegunka jest spowodowana na przykład chwilową nietolerancją laktozy, jednak często w takim przypadku lekarz po prostu przepisuje niezbędny enzym w kroplach. W sytuacji, gdy dziecko jest karmione mlekiem modyfikowanym, konieczna może być zmiana pokarmu na roślinny.

W przypadku starszych dzieci, które jedzą już wiele stałych pokarmów, można podać produkty standardowo przeciwdziałające biegunce. Takim pokarmem jest na przykład gotowana marchew. W niektórych przypadkach skuteczne mogą być także upieczone banany, jednak warto pamiętać, że podawanie cukru w jakiejkolwiek postaci może pogłębić objawy chorobowe. Należy unikać podawania owoców cytrusowych.

W przypadku, gdy biegunka spowodowana jest chorobą wirusową, powstrzymywanie biegunki również może nie być najlepszym działaniem, ponieważ dolegliwości wspomagają wydalanie z organizmu drobnoustrojów. Także w przypadku zatrucia, wymioty wspomagają wydalanie trucizny. Bezpiecznym środkiem, który można podawać w przypadku biegunki są probiotyki, ponieważ wpływają łagodząco na jelita i wspomagają proces trawienia.

2 thoughts on “Biegunka u dziecka

  1. Olga

    Biegunka u dziecka może być groźna ale przede wszystkim dlatego, że dziecko może się odwodnić. A do tego pod żadnym względem nie wolno dopuścić. Zwłaszcza, że małe dzieci z biegunką mogą w dużej mierze nauczyć się udawać, że niby wszystko jest ok, bo nie chcą brać leków. A odwodnienie jest bardzo szybkie.

    Reply
  2. Waszyngtoński

    To racja. Biegunka u dziecka bardzo szybko powoduje odwodnienie. Trzeba obserwować na przykład to czy dziecko ma wyschnięte usta – to jeden z pierwszych objawów odwodnienia po biegunce. Inny to zapadnięte oczy, które wyglądają, jakby były głęboko osadzone. I nie ma się co mazać, trzeba podawać dziecku wodę choćby na łyżeczce.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

47 − 40 =