Biegunka u kota

Biegunka u kota jest stanem chorobowym. W standardowym przypadku taki objaw nie powinien występować. Jakie mogą być przyczyny biegunki u kota i czy możliwe jest jej zapobieganie?

Biegunka u kota – przyczyny

Biegunka u kota może być spowodowana różnymi przyczynami. Bardzo często, zwłaszcza w przypadku kotów wychodzących, powodem biegunki jest zatrucie. Koty, w celu poprawy trawienia, często spożywają trawę. W przypadku, gdy wraz z trawą spożyta zostanie inna roślina, może pojawić się biegunka. Dodatkowo w takiej sytuacji trudno ustalić, co wywołało zatrucie – może to niekiedy utrudnić proces leczenia.

Zatrucie to jednak nie jedyna możliwa przyczyna biegunki. Niekiedy powód rozwolnienia u kota jest bardzo prozaiczny. Wielu właścicieli zapomina o powolnym wprowadzaniu nowej karmy. Tymczasem szybkie wprowadzenie nowego pokarmu może przyczynić się do objawów chorobowych. Dlatego też zaleca się początkowo mieszać starą karmę z nową w taki sposób, by początkowo stary pokarm stanowił większość mieszanki. Potem stopniowo zmienia się proporcje.

Dłuższa biegunka u kota

Biegunka u kota może być spowodowana również infekcją. W takim przypadku objawy choroby mogą utrzymywać się co najmniej przez kilka dni. Dodatkowo może pojawić się gorączka – u kota o podwyższonej temperaturze świadczą gorące uszy. Należy jednak pamiętać, że jeśli kot jest ogólnie w dobrej formie, to niekiedy gorące uszy mogą pojawić się również w przypadku, gdy kot chwilę wcześniej dużo biegał. Jeśli biegunka trwa dłużej niż dobę, trzeba szybko odwiedzić weterynarza. Konieczne może okazać się podanie odpowiedniego antybiotyku.

Przyczyną biegunki u kota może być również stres. Jeśli rozluźnione stolce pojawią się na przykład po przeprowadzce, wprowadzeniu do mieszkania nowego zwierzęcia czy chociażby po wymianie mebli, zazwyczaj oznacza to biegunkę ze stresu. Gdy ten stan długo nie mija, a dodatkowo pojawi się osłabienie, konieczna jest wizyta u weterynarza. Oprócz farmakoterapii, w takich przypadkach konieczne może być zastosowanie feromonów oraz terapii behawioralnej.

Biegunka u kota – leczenie

Biegunki u kota nie należy leczyć samodzielnie. Wiele leków przeznaczonych dla ludzi, może być niebezpiecznych dla życia kota. Jeśli objawy biegunki są niewielkie, warto wprowadzić delikatną karmę. Najlepszy jest oczywiście mokry pokarm. Dodatkowym utrudnieniem w sytuacji, gdy biegunka u kota się pojawi jest fakt, iż to zwierzę z natury mało pije – woda jest pobierana z upolowanej zdobyczy. W rezultacie konieczne może być dodatkowe podawanie wody.

Decydując się na podawanie specjalnej karmy, warto pamiętać, że może mieć ona postać zarówno mokrą, jak i suchą. Obecnie uważa się, iż podawanie karmy suchej nie musi pogarszać stanu zwierzęcia, jednak wtedy karma powinna być przeznaczona do leczenia tego typu stanów. Biegunkę u zwierząt można próbować zwalczać węglem aktywnym. Warto jednak pamiętać, że jest to środek powstrzymujący biegunkę i w niektórych przypadkach jego stosowanie nie jest wskazane. Dlatego w sytuacji, gdy biegunka nie jest spowodowana podaniem środka odrobaczającego lub zmianą karmy, konieczne jest skontaktowanie się z weterynarzem.

3 thoughts on “Biegunka u kota

 1. Mała Mi

  Ja tam nie czekam na nic i jak tylko jest taka możliwość, to od razu pędzę do weterynarz po tabletki. Biegunka u kota to naprawdę nie są przelewki i trzeba jak najszybciej ją zatrzymać. Potem kicia nawet jak z tego wyjdzie, to może mieć naprawdę duże problemy, a nawet może skończyć się tragiczne.

  Reply
 2. normalny

  Wszedłem tu tylko po to, żeby przeczytać komentarze. I trochę się zawiodłem, bo myślałem, że będzie więcej nawiedzonych, dla których biegunka u kota jest najważniejszym wydarzeniem życia. Luzie umierają z głodu a fundacje zbierania wypasionej karmy dla kotów pasą się kasą. Ludzie! Zejdźcie na ziemię!!!!

  Reply
 3. Barbara

  Moj kotek brytyjski ma 3m-ce .Juz byl dwa razy leczony u weterynarza.Podowane mial antybiotyki robione badanie kaly na robaki i wszystko jest ok i rtg z kontrastem a w dalszym ciagu ma bardzo luzne kupki .Brak apetytu ale pije wode.Jakie mam jeszcze zrobic badania zeby dowiedziec sie co mu jest?

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 4 = 3