Biegunka u noworodka

Dzieci tuż po urodzeniu, ze względu na fakt, iż ich organizm jeszcze nie jest do końca rozwinięty, miewają w pierwszych dniach swojego życia różnego rodzaju dolegliwości. U maluchów częstym przypadkiem są biegunki. Biegunka u noworodka to dolegliwość, której nie można lekceważyć ze względu na bardzo poważne powikłania, stanowiące zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Objawy biegunki u noworodka

Biegunka u niemowlaka objawia się przede wszystkim luźnymi i bardzo wodnistymi stolcami, w których bardzo często znajduje się domieszka śluzu. Zdarza się, że w trakcie biegunki, w ciągu pół dnia niemowlak oddaje nawet kilkanaście stolców. Objawami świadczącymi o biegunce u niemowlaka mogą być dodatkowo trudny do opanowania płacz i podwyższona temperatura. Mogą one oczywiście świadczyć także o innych dolegliwościach wieku niemowlęcego, ale w połączeniu ze stolcami o innej niż standardowo konsystencji, oznacza to po prostu niemowlęcą biegunkę.

Przyczyny biegunki u niemowlaka

Najczęstszą przyczyną biegunki u niemowlaka są rotawirusy, ale bardzo częstą sytuacją jest też taka, w której biegunka u dziecka jest wywoływana przez zatrucie pokarmowe, związane z nieprawidłowym przechowywaniem posiłków, podaniem nieświeżego produktu lub brakiem odpowiedniej higieny dziecka.

Czasami biegunka u dziecka wywoływana jest przez alergie, wynikające z określonych nietolerancji np. alergia na gluten lub też na krowie mleko (nietolerancja laktozy). Szczególnie częstym przypadkiem jest taki, w którym rodzice dziecka zbyt wcześnie decydują się na podanie mu mleka krowiego. Nie należy się z tym spieszyć, gdyż w ten sposób można dziecku tylko zaszkodzić. Warto jest odkładać decyzję o podaniu takiego mleka dziecku przez jak najdłuższy okres czasu, mając na uwadze prawidłowe funkcjonowanie jego układu pokarmowego w przyszłości.

Leczenie biegunki u noworodka

W leczeniu biegunki u noworodka stosuje się zasadę większej ilości płynów i mniejszej ilości pokarmu. Dziecku podaje się ponadto specjalne herbatki koperkowe i rumiankowe, a także glukozę rozcieńczoną za pomocą wody. Stosowanie bardziej inwazyjnych dla dziecka antybiotyków jest zalecane dopiero wtedy, gdy leczenie w wyżej wymieniony sposób nie przynosi odpowiednich rezultatów.

W przypadku wystąpienia u dziecka biegunki należy pamiętać dodatkowo o tym, by nie przerywać karmienia piersią. Mleko matki stanowi naturalną ochronę dziecka przed groźnymi drobnoustrojami. Zabezpiecza więc dziecko przed infekcjami, które mogłyby jeszcze bardziej pogorszyć jego stan.

Profilaktyka biegunek u małych dzieci

Biegunkom u małych dzieci można w wielu przypadkach przeciwdziałać. Przede wszystkim warto jest zaszczepić dziecko przeciwko rotawirusom. Równie ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej higieny. Należy przede wszystkim przed każdym kontaktem z dzieckiem myć ręce. W ten sposób zminimalizuje się ryzyko przeniesienia na nie drobnoustrojów, które dla osób dorosłych nie są groźne, ale dla dziecka w wieku niemowlęcym już tak, ze względu na jego ograniczoną jeszcze w znacznym stopniu odporność.

2 thoughts on “Biegunka u noworodka

  1. Gorgo

    Easy, easy… Biegunka u noworodka to zupełnie normalne. Nie ma w tym nic nadzwyczajnego, bo w wielu przypadkach po prostu po porodzie przez kilka dni noworodek ma rzadki kupki i nic tego nie zmieni. Ale nie jest to żaden objaw chorobowy, tylko jeszcze niedostosowany układ pokarmowy i wydalniczy.

    Reply
  2. Sławek

    Nie do końca i nie zawsze. Biegunka u noworodka może wskazywać na alergię na przykład na mleko modyfikowane. A także wiele innych chorób, które szkoda wymieniać, bo nie chcę nikogo straszyć. Lepiej więc zawsze zapytać lekarza jak macie jakieś wątpliwości. Na pewno to nie zaszkodzi.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 34 = 35