Biegunka u psa

Biegunka u psa może być niebezpieczna dla zwierzęcia. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest wizyta u weterynarza. Na jakie dodatkowe objawy biegunki warto zwracać uwagę i co można zrobić, by jej zapobiegać?

Biegunka u psa – przyczyny

Biegunka u psa, podobnie jak biegunka u ludzi, może być spowodowana różnymi czynnikami. Najczęściej rozwolnienie u psa jest spowodowane zmianą karmy. By zapobiegać takim stanom nowy pokarm powinien, być wprowadzany powoli – początkowo należy wymieszać oba rodzaje karmy. Biegunka u psów bywa również spowodowana środkami odrobaczającymi. Zazwyczaj taki stan jest przejściowy i nie wymaga dodatkowego leczenia. Niepokojące staje się, gdy biegunka trwa kilka dni lub gdy pojawią się objawy odwodnienia.

Biegunkę może spowodować również zatrucie. Często zdarza się ono u psów, które puszczane są wolno po parku podczas spaceru. Zatrucie może być również spowodowane zjedzeniem jakiejś rośliny nawet na terenie, po którym pies zazwyczaj się porusza. Uważać należy także na rośliny doniczkowe – mogą zawierać substancje trujące, dlatego powinny być ustawione poza zasięgiem zwierzęcia. Jedzenie niestandardowych pokarmów w przypadku psów może być spowodowane niedoborami niektórych substancji. Dlatego, oprócz właściwego leczenia przewlekłej biegunki, właściwym krokiem jest również zmiana karmy na bardziej odżywczą.

Przyczyną biegunki u psów mogą być także pasożyty. Zazwyczaj biegunka w takim przypadku występuje wtedy, gdy pasożyty dość mocno zasiedliły jelita. Warto pamiętać, iż w takiej sytuacji konieczna jest wizyta u weterynarza. Samodzielnie przeprowadzone odrobaczanie, gdy pasożytów jest dużo, może mieć niebezpieczne skutki uboczne.

Zatrucie u psa może być również spowodowane substancją chemiczną – wtedy żadna domowa metoda może nie zadziałać. Uznaje się, że w przypadku niewielkich objawów leczenie domowe może trwać nie dłużej niż dobę. Biegunka u psa może być także spowodowana połknięciem przez zwierzę jakiegoś przedmiotu – zazwyczaj skutkuje to całkowitą lub częściową niedrożnością jelit, co może dawać różne objawy. Niedrożność może być spowodowana również dużym kawałkiem kości, dlatego nawet szczególne pilnowanie psa może nie przynieść oczekiwanych efektów. W takim przypadku niezbędna jest operacja – żadne inne metody leczenia nie przyniosą rezultatów.

Biegunka może być spowodowana również zakażeniem bakteryjnym lub wirusowym. O sposobie leczenia w takim przypadku musi zadecydować weterynarz.

Biegunka u psa – leczenie

Leczenie biegunki u psa powinno odbywać się zawsze pod kontrolą weterynarza. Wiele leków, które dają dobre rezultaty w przypadku leczenia ludzi, nie sprawdzi się w przypadku psów. Część z tych preparatów jest często niebezpieczna dla zdrowia i życia zwierząt.

Gdy niemożliwy jest kontakt z weterynarzem, jednym z bezpiecznych środków na biegunkę dla psa jest węgiel w tabletkach lub kapsułkach. Sprawdzić się może również krótkotrwała głodówka, jednak takiego działania nie można przeprowadzić w przypadku, gdy zwierzę odmawia przyjmowania wody.

3 thoughts on “Biegunka u psa

 1. Hirek

  Biegunka u psa najczęściej pojawia się po jedzeniu trawy. Mój terier jak tylko może to żre trawę, a potem kaszle i haftuje, ale biegunka oczywiście zaczyna się jak już wrócimy do domu ze spaceru. Nie ma innej opcji, musi napaskudzić w holu, to już praktycznie tradycja jak się go nie powstrzyma i pozwoli jeść trawę.

  Reply
 2. Frog

  Jakbyście chodzili z psami na smyczy to by nie było takich problemów. Ja naprawdę nie jestem złym człowiekiem, ale często mam wielką ochotę rozsypać trutkę w lesie, to by się niektórzy nauczyli, że pies MUSI być na smyczy, zwłaszcza w lesie. I bardzo dobre by było, gdyby myśliwi strzelali do każdego psa puszczonego luzem w lesie.

  Reply
  1. Kulson

   W takim razie, Ciebie @Frog powinni prowadzać nie tylko na smyczy, ale i w kaftanie z rękami do tyłu. Radzę udać się do specjalisty. Czy stosunki w rodzinie są w porządku, czy też domowników chcesz „prowadzać” bądź podtruwać?

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

95 − 86 =