Biegunka w ciąży

Ciąża jest okresem, w którym zmniejsza się naturalna odporność organizmu kobiety. Sprawia to, że częściej narażona jest na różnego rodzaju infekcje, które mogą spowodować biegunkę.

Kiedy mówimy o biegunce

Luźne stolce nie zawsze świadczą o rozwolnieniu, mogą być efektem niewłaściwej diety, ubogiej w błonnik. Z biegunką mamy do czynienia wtedy, gdy zdecydowanie wzrasta ilość wypróżnień w ciągu doby i gdy zmienia się konsystencja, kolor i zapach stolca. Mogą się w nim pojawić śluz, krew a nawet ropa.

Przyczyny biegunki

Najczęstszymi przyczynami rozwolnienia są infekcje o charakterze wirusowym lub bakteryjnym. Biegunki wirusowe mogą być wywołane jednym z wielu wirusów rota. Początkowo objawy przypominają zwykłe przeziębienie, bardzo szybko pojawia się jednak biegunka i wymioty. Niestety biegunka wywołana rotawirusami rozprzestrzenia się bardzo szybko i obejmuje osoby zamieszkujące dany teren. Najlepszym sposobem profilaktyki jest unikanie kontaktów z osobami zarażonymi. Chory zaraża przez ok. 72 godziny. Grupą najbardziej narażoną są niemowlęta i małe dzieci, dlatego warto je zaszczepić, niestety NFZ nie finansuje tej szczepionki.

Biegunka bakteryjna to przede wszystkim zakażenie bakteriami szczepu Salmonella. Źródłem zakażenia mogą być jajka, mięso, mleko spożywane na surowo. Obróbka termiczna niszczy bakterie. Inną przyczyną zatrucia bakteryjnego jest nieprzestrzeganie zasad higieny podczas przygotowywania posiłków.

Biegunki o podłożu wirusowym najczęściej przechodzą samoistnie lub po podaniu leków dostępnych bez recepty. W przypadku biegunek spowodowanych zakażeniem bakteryjnym, konieczne jest leczenie antybiotykiem.

Biegunka w ciąży

Okres ciąży dla kobiety jest szczególnie ważny. W organizmie zachodzą duże zmiany hormonalne i fizyczne. Rozwijające się dziecko wymaga, by kobieta szczególnie dbała o swoje zdrowie. Czasami jednak pewnych infekcji nie da się uniknąć. Biegunka w ciąży nie występuje często, naturalnie pojawia się na jej początku i pod koniec, gdy organizm przygotowuje się do porodu. Biegunka przed porodem opróżnia jelita i kiszkę stolcową, by umożliwić dziecku jak najlżejsze przejście przez kanał rodny.

Biegunka podczas ciąży jest niebezpieczna, ponieważ może doprowadzić do odwodnienia nie tylko matki, ale także nienarodzonego dziecka. Przede wszystkim bardzo łatwo może dojść do odwodnienia i zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Z tego względu należy przyjmować dużo płynów (woda niegazowana, gorzka herbata) i udać się do lekarza. Trzeba pamiętać, że każdy lek zażywany w ciąży musi być skonsultowany z lekarzem, który bierze pod uwagę także bezpieczeństwo i zdrowie dziecka.

Podczas biegunki w ciąży zalecana jest także dieta lekkostrawna, powstrzymująco na biegunkę działa kleik ryżowy, gotowane jabłka, owoce czarnej jagody, marchwianka.

W okresie ciąży biegunka może być także wynikiem stresu. Przyszła matka denerwuje się przebiegiem ciąży, zdrowiem dziecka, czekającym porodem. Bardzo ważny jest wtedy odpoczynek, przyjazna atmosfera i zapewnienie matce spokoju.

2 thoughts on “Biegunka w ciąży

  1. Pioter Żyła ;)

    Biegunka podczas ciąży to nic niezwykłego, ale mam wrażenie, że drogie panie same jesteście sobie winne. Przede wszystkim dlatego, że w ciąży jecie jakieś kosmiczne mieszanki. Ogórki z tortem to u mojej żony była praktycznie norma, a potem się dziwi, że biegunka w ciąży i zaczyna się wymyślanie czy przypadkiem nie jest na coś chora.

    Reply
  2. systematyczna

    Co zrobić, właśnie tak to jest w ciąży, że nigdy nie wiadomo co kobieta będzie chciała zjeść za dwie godziny. A natury nie oszukasz, więc i biegunka w ciąży może się przydarzyć. Ale to i tak lepiej jak jest z powodu diety, niż miały być to rotawirusy czy inne bakterie lub wirusy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 − 35 =