Ciemieniucha nie jest groźna

To tylko ciemieniucha – to słowa, które często słyszą rodzice niemowlaków. Powinny ich uspokoić, ale najczęściej powodują intensywne poszukiwanie sposobów na pozbycie się nieestetycznych zmian na główce dziecka.

Co to jest ciemieniucha u niemowląt

To zmiany występujące na główce dziecka, które pojawiają się w pierwszych miesiącach życia. Mają charakter naturalny i dotyczą znacznej części niemowlaków. Powstawanie ciemieniuchy jest niezależne od zabiegów pielęgnacyjnych i częstotliwości kąpania dziecka.

Ciemieniucha u niemowlaków to efekt krążenia w organizmie dziecka hormonów mamy. Taki proces utrzymuje się jeszcze kilka miesięcy po porodzie. Hormony te z jednej strony zapewniają dziecku komfort przejścia z życia płodowego do samodzielnego funkcjonowania, z drugiej strony mogą powodować pewne dysfunkcje. Ciemieniucha jest właśnie efektem takiej dysfunkcji. Krążące w organizmie dziecka hormony matki powodują wzmożoną pracę gruczołów łojowych, wydzielających nadmierną ilość sebum, czyli łoju. W połączeniu ze złuszczającym się naskórkiem, tworzy na skórze twarde łuski. Początkowo przypominają łupież i mają barwę białą, ale w większej ilości tworzą łuski o kolorze żółtym.

Jak walczyć z ciemieniuchą

Ciemieniucha nie stanowi dla niemowlaka żadnego zagrożenia, ani nie powoduje jego dyskomfortu. Dziecko nie odczuwa bólu, świądu, natomiast rodzice odczuwają dyskomfort estetyczny i obawiają się oskarżeń o brak higieny.

W rzeczywistości niemowlak z ciemieniuchą nie wymaga dodatkowych zabiegów higienicznych. Codzienna kąpiel i mycie głowy 2 razy w tygodniu są zupełnie wystarczające.

Ciemieniuchę można jednak pokonać kilkoma sposobami. To przede wszystkim:

 • stosowanie specjalistycznych produktów dostępnych w drogeriach i aptekach,
 • stosowanie różnego rodzaju olejów wspomagających pracę komórek skórnych,
 • stosowanie preparatów roślinnych.

Najpopularniejszym wśród rodziców sposobem walki z ciemieniuchą jest smarowanie ciemieniuchy preparatami tłustymi, które powodują zmiękczenie łusek i ułatwiają ich usuwanie. Sposób ten jest skuteczny pod warunkiem, że główkę dziecka nasmarujemy olejkiem minimum pół godziny przed kąpielą i osłonimy ją bawełnianą czapeczką. Podczas kąpieli główkę myjemy delikatnym szamponem i gąbką usuwamy łuskę, możemy także usuwać ją za pomocą szczoteczki z miękkiego włosia. Nie należy ciemieniuchy usuwać na siłę.

Powstawaniu ciemieniuchy nie można zapobiec, ale można zmniejszyć ryzyko jej powstania i obszar skóry objęty zmianami. Przede wszystkim nie należy przegrzewać główki malucha, najlepiej stosować czapeczki bawełniane, a w zimie wełniane, zapewniające właściwą cyrkulację powietrza.

Czy ciemieniucha wymaga leczenia

Ciemieniucha u niemowląt najczęściej zanika po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia. Czasami zdarza się jednak, że pojawia się później, często nawraca lub ma czerwone zabarwienie. To oznaki, że skóra nie funkcjonuje prawidłowo i mógł pojawić się stan zapalny, spowodowany np. zakażeniem grzybicą. Zawsze w takich wypadkach konieczna jest konsultacja lekarza i czasami wykonanie dodatkowych badań.  Leczenie ciemieniuchy nie będzie w tej sytuacji polegało na leczeniu objawowym, ale przede wszystkim przyczynowym.

2 thoughts on “Ciemieniucha nie jest groźna

 1. Prank

  Nie ma co kupować żadnych szamponów czy innych środków na ciemieniuchę. Ciemieniucha przejdzie sama jak się będzie stosować po prostu z głową podejście do higieny skóry głowy. Bez paniki i niepotrzebnych ciśnień 🙂

  Reply
 2. Sławek

  Samo to nic nie przejdzie, a już na pewno nie ciemieniucha. Trzeba delikatnie smarować główkę, najlepiej oliwką. Wtedy jest szansa, że ciemieniuch szybciej się skończy. Nie ma co czekać na cud, bo można się mocno rozczarować.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 17 = 18