Co na rozwolnienie

Rozwolnienie to częsty objaw, który może wystąpić z różnych przyczyn. Jakie mogą być przyczyny rozwolnienia i jakie metody można zastosować, by trawienie pokarmów zaczęło przebiegać w sposób prawidłowy?

Przyczyny rozwolnienia

Rozwolnienie może być spowodowane różnymi czynnikami. Często może być to na przykład spożycie nieświeżego pokarmu czy zakażenie wirusowe. Jeśli objawy choroby trwają dłużej niż kilka dni lub pojawią się dodatkowe dolegliwości, warto udać się do lekarza. Taki przebieg choroby wskazuje bowiem na infekcję bakteryjną lub wirusową. Także przy poważnym zatruciu, objawy mogą nie zniknąć w ciągu kilku dni – stanowić to może zagrożenie dla zdrowia.

Co na rozwolnienie

Co na rozwolnienie w przypadku, gdy przyczyna nie jest znana? Zatrucie wynikające ze spożycia niezbyt odpowiedniej żywności można spróbować leczyć za pomocą odpowiedniej diety. Zazwyczaj zaleca się zrezygnowanie ze wszystkich obciążających produktów, w tym mleka i nabiału. Niewskazane są także pokarmy mięsne oraz słodycze. W pierwszych dniach najlepiej jest zastosować dietę płynną lub półpłynną. Niektórzy zalecają jedzenie tak zwanej marchwianki, inni zalecają jedynie ryżowy kleik. Oprócz stosowania specjalnej diety, warto spożywać probiotyki w kapsułkach. Naturalne pokarmy zawierające dobre szczepy bakterii mogą niekiedy działać drażniąco, dlatego nie zawsze są zalecane.

Domowe sposoby na rozwolnienie zalecają spożywanie pokarmów, które zatrzymują taki stan. Jednym z nich jest gorzka czekolada, jednak warto pamiętać, że ten sposób działa tylko w przypadku niewielkiego rozwolnienia. Jeśli objawy są bardziej nasilone, czekolada nie jest wskazana.

Zioła na rozwolnienie

Najbardziej znaną domową metodą na rozwolnienie jest napar sporządzony z wysuszonych czarnych jagód. Jagody nie mogą być w tym przypadku świeże – w takiej postaci stosuje się je bowiem na zaparcia. Oprócz naparu z suszonych jagód domowym sposobem na rozwolnienie jest także leczniczy węgiel. Obecnie jego stosowanie jest bardziej wygodne, ponieważ jest on dostępny w kapsułkach, które nie brudzą języka. Jeśli oprócz rozwolnienia pojawią się nudności, warto zastosować herbatkę z imbiru – można ją przyrządzić ze świeżego imbiru, zakupionego w sklepie.

Jeśli rozwolnienie jest spowodowane przyjmowaniem antybiotyków, należy pamiętać, by samowolnie nie przerywać kuracji. Niezbędne może być stosowanie dodatkowych probiotyków, oprócz tych przepisanych przez lekarza. Zaleca się również przyjmowanie probiotyków naturalnych w postaci kiszonej kapusty czy kefiru.

Gdy rozwolnienie utrzymuje się dłużej bez żadnych dodatkowych objawów, warto sprawdzić, czy powodem nie jest dieta. Taki stan może być wywołany przez niezdrową żywność, ale także przez nadmiar błonnika. W tym drugim przypadku należy ograniczyć spożywanie produktów zbożowych.

Jeśli rozwolnienie jest skutkiem stresu, warto zastosować także inne metody, które można z powodzeniem stosować w domu. Jedną z nich jest stosowanie prostych ćwiczeń relaksacyjnych. Jeśli rozwolnienie związane ze stresem utrzymuje się, najlepiej jest poszukać pomocy lekarskiej. Taki stan może świadczyć między innymi o nerwicy.

2 thoughts on “Co na rozwolnienie

  1. Moshe

    Jak ktoś mnie pyta co na rozwolnienie powinna brać osoba młoda, to zawsze mam tą samą odpowiedź: stary dobry węgiel. Teraz wymyślają cuda na kiju, nie wiadomo jakie i co, a okazuje się, że najlepsze są stare sprawdzone sposoby. A węgiel na biegunkę jeszcze nigdy mnie nie zawiódł.

    Reply
  2. Kornik z Mazur

    Nie wiem czy wiesz, ale od czasu jak brało się węgiel na rozwolnienie, to medycyna poszła miliard kilometrów do przodu i nie ma już praktycznie nic dziwnego w tym, że bierze się tabletki. Bo po prostu znacznie lepiej działają na rozwolnienie, a nawet na ostrą biegunkę niż ten twój stary dobry węgiel.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

16 − = 8