Częste biegunki

Biegunka to dolegliwość, która zazwyczaj pojawia się okazjonalnie. Jest ona zwykle związana z różnego rodzaju infekcjami lub podrażnieniami układu pokarmowego i po kilku dniach odpowiedniego leczenia, diety oraz nawadniania organizmu, ulega pełnemu wyleczeniu.

Niestety, czasami zdarzają się sytuacje, w których pomimo zastosowania odpowiednich środków zaradczych biegunka nie mija lub nawraca po pewnym czasie. Należy się wtedy pilnie skonsultować z lekarzem, gdyż może to oznaczać poważne schorzenie, które trzeba będzie leczyć zupełnie innymi metodami, by móc zlikwidować towarzyszącą mu biegunkę.

Objawy przewlekłych biegunek

Głównym objawem przewlekłej biegunki jest duża liczba wypróżnień, która nie ustępuje przez dłuższy czas, pomimo zastosowania różnorakich metod leczenia (mowa tutaj o okresie kilku tygodni). Istnieje jednak szereg innych objawów, które świadczą o przewlekłości biegunki. Są one związane z osłabieniem funkcji oraz narządów organizmu. Do takich objawów zaliczają się przede wszystkim gorączka, wymioty, utrata apetytu oraz wyraźny spadek masy ciała.

Przyczyny częstych biegunek

Częste biegunki mogą być oznaką różnych schorzeń. Ich wykrycie bywa czasochłonne. W diagnozowaniu przyczyn przewlekłych biegunek stosuje się często analizę wyglądu stolca. Smolisty stolec może być np. objawem schorzenia górnej części układu pokarmowego, stolec wodnisty – problemów z wchłanianiem, stolec wydalany razem z ropą – schorzeń obejmujących jelito grube, z kolei stolec, który posiada ślady śluzu i krwi – alergii, hemoroidów, a nawet nowotworów. Gdy istnieje ryzyko, że przyczyną przewlekłej biegunki może być inne schorzenie, lekarz kieruje pacjenta na badania specjalistyczne. Chodzi tutaj często nie tylko o analizę laboratoryjną kału, ale także o gastroskopię, badanie USG lub rezonans magnetyczny. Metoda diagnozowania jest ustalana zawsze przez lekarza i może się różnić w zależności od przypadku.

Leczenie przewlekłej biegunki

Ból brzucha i biegunka, jeśli są przewlekłe, powinny być leczone za pomocą antybiotyków ze specjalnej grupy aseptyków. Są one dość inwazyjne, ale charakteryzują się wysoką skutecznością leczenia. Towarzyszyć im powinny także leki przeciwbólowe oraz leki rozkurczowe. Konieczne jest także odpowiednie nawadnianie organizmu w trakcie leczenia. Chodzi tutaj o podawanie dużej ilości płynów doustnie bądź też, w trudniejszych przypadkach, za pomocą kroplówki. Zalecane jest spożycie nawet dwa razy więcej płynów niż zwykle. W ten sposób można uniknąć odwodnienia, które mogłoby być tragiczne w swoich skutkach.

Jakie są powikłania częstych biegunek?

Przewlekła biegunka może mieć bardzo poważne konsekwencje dla organizmu. Oprócz tego, że zostaje on bardzo osłabiony, może także dojść do jego odwodnienia, utraty równowagi elektrolitowej, a w konsekwencji do niedokrwistości.

W skrajnych przypadkach, gdy biegunki trwają już bardzo długi okres czasu, konsekwencją jest często uszkodzenie narządów wewnętrznych i układu krwionośnego, prowadzące do śmieci. Dlatego warto jest w porę podjąć odpowiednie leczenie.

2 thoughts on “Częste biegunki

  1. zmarły Pan

    Częste biegunki zawsze są objawami jakiejś choroby. Nigdy nie jest tak, że nie powinny przytrafiać się osobom, które cieszą się dobrym zdrowiem. U mnie powodem biegunki były hemoroidy, które według lekarza nie powinny w ogóle wystąpić, bo mają je ludzie, którzy mają zaparcia. Ale oczywiście u mnie jak zwykle musiało być dokładnie odwrotnie.

    Reply
  2. Robert

    Jak biegunka często się pojawia, to trzeba przede wszystkim skonsultować ze specjalistami swoją dietę. I nie ma co kryć, chyba że wolicie biegać co jakiś czas do kibelka? Albo konkretna szczerość z dietetykiem, albo częste biegunki – nie ma pośredniego zupełnie nic.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 + 2 =