Dlaczego unikać kleszczy?

By |

Kleszcze to pajęczaki, które obecnie można spotkać nie tylko w lesie, ale nawet w środku miasta. Wbrew pozorom żyją one nie tylko na drzewach, ale również w trawie, dlatego należy na nie uważać podczas każdego wychodzenia z domu. Jakie choroby mogą być przenoszone przez te pajęczaki i w jaki sposób można się przed nimi bronić?

Objawy boreliozy

Obecnie najbardziej znaną chorobą przenoszoną przez kleszcze jest borelioza. Leczenie tego schorzenia bywa bardzo kłopotliwe, dlatego coraz częściej zaleca się zastosowanie profilaktycznej terapii antybiotykowej. Warto pamiętać, że sprawdzenie, czy dana osoba jest chora na boreliozę, nie jest możliwe od razu po ugryzieniu kleszcza. Obecnie jednak zaleca się przyniesienie lub przesłanie pajęczaka do laboratorium by sprawdzić, czy mógł on przenieść bakterie boreliozy. Przed boreliozą nie można się uchronić w inny sposób, jak poprzez szybkie usunięcie kleszcza oraz podanie antybiotyku. Prace nad szczepionką nadal trwają.

Odkleszczowe zapalenie opon mózgowych

Kleszcze mogą przenosić również odkleszczowe zapalenie opon mózgowych. Na to schorzenie istnieje szczepionka i zaleca się podawanie jej osobom, które pracują w lasach lub mieszkają w ich pobliżu. Jeśli dojdzie do zakażenia, konieczna jest pomoc lekarska. Terapię zazwyczaj prowadzi się w szpitalu. By sprawdzić, czy dane schorzenie to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, konieczne jest zwykle wykonanie nakłucia lędźwiowego.

Zobacz też: Fakty i mity na temat kleszczy

Jak usunąć kleszcza

Jak wyjąć kleszcza, by nie dopuścić do rozwoju boreliozy i innych schorzeń? Przyjmuje się, że kleszcz nie zaraża w ciągu pierwszych dwudziestu czterech godzin, choć może zdarzyć się inaczej. Najlepiej jest usunąć kleszcza natychmiast po zauważeniu go na ciele, dlatego tak ważne jest sprawdzenie skóry po spacerze. Szukając kleszcza, warto pamiętać, że niebezpieczne są nie tylko dorosłe formy tego pajęczaka, ale również tak zwane nimfy. Niedorosła forma kleszcza ma zazwyczaj wielkość ziarenka piasku i również może przenosić bakterie boreliozy.

Usuwając dorosłego kleszcza należy pamiętać, by zrobić to sprawnie. Ucisk lub zastosowanie oleju czy żrących płynów może doprowadzić do wymiotów u kleszcza, co spowoduje szybki kontakt z ewentualnymi bakteriami. Najlepiej jest wyciągać kleszcza pęsetą lub specjalnym narzędziem. Dobre mogą okazać się pompki próżniowe, które usuwają kleszcza w całości. Używając pęsety najlepiej jest wyrwać kleszcza jednym ruchem. Jeśli jest to niemożliwe, najlepiej jest wyrwać go ruchem zgodnym z ruchem wskazówek zegara, jednak jeśli tylko to możliwe, należy tego unikać. W przypadku małych dzieci i zwierząt warto jest udać się do specjalisty, by mieć pewność, że żadna część kleszcza nie zostanie w ciele. Po usunięciu kleszcza miejsce należy odkazić, a samego pajęczaka zapakować i wysłać do laboratorium. Warto również obserwować miejsce ugryzienia – w przypadku boreliozy może pokazać się tak zwany rumień i konieczne jest wdrożenie odpowiedniej terapii. Czytaj więcej na temat rumienia – http://kleszcze.org.pl/kleszcz/rumien-ukaszeniu-kleszcza/

Kleszczy trudno jest uniknąć. Oprócz zastosowania odstraszających preparatów warto pamiętać o odpowiednim ubiorze. Warstwy ubrania powinny być ułożone w taki sposób, by kleszcz nie miał możliwości zaczepienia się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

56 + = 60