Kłykciny kończyste wywołane wirusem hpv

By |

Kłykciny kończyste to zmiany chorobowe pojawiające się w okolicach genitaliów, powodowane przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV). Wirus HPV posiada wiele odmian, obecnie znanych jest ich około 120. Od rodzaju odmiany zależy przebieg i skutki choroby- wirus brodawczaka może być przyczyną między innymi zmian nowotworowych. Przenoszony jest drogą płciową. W ostatnich latach odnotowuje się wzrost liczby osób zakażonych wirusem, a co za tym idzie zmagających się z problemem kłykcin. Obniża się także wiek osób u których odnotowano obecność HPV, co wiązać można z wcześniejszym rozpoczynaniem współżycia seksualnego w społeczeństwie oraz podejmowaniem ryzykownych zachowań seksualnych- częste zmiany partnerów, niestosowanie prezerwatyw.

Objawy

Do typowych objawów kłykcin kończystych należą wykwity pojawiające się na skórze w okolicach narządów rodnych, u mężczyzn najczęściej na żołędzi lub w rowku zażołędnym, niekiedy na wewnętrznej stronie napletka, na mosznie lub w pachwinach. U kobiet najczęściej występują na wargach sromowych, w przedsionku pochwy lub szyjce macicy. Zwykle mają formę drobnych, jasnoróżowych lub brązowawych grudek. Nieleczone pokrywają się brodawkami i wypustkami, przybierając formę podobną do kwiatu kalafiora. Zmianom skórnym często towarzyszy ból. Jest to bardzo krępująca dolegliwość, skutkująca zwykle zaniechaniem działań seksualnych przez osoby zarażone. Do najgroźniejszych skutków należy rak narządów rodnych, zwykle szyjki macicy.

Sposoby zakażenia

Kłykciny kończyste nabyć możemy drogą płciową. Bardziej narażone są więc osoby często zmieniające partnerów seksualnych. Sam wirus HPV występuje bardzo często, jednak nie każde zarażenie skutkuje pojawieniem się kłykcin. Zarażenie często przebiega bezobjawowo. Stąd konieczność wykonywania badań na obecność wirusa HPV, najlepiej zawsze gdy zmienimy partnera. Zarażenie przebiegające bezobjawowo nie chroni nas przed rozwojem nowotworu, a podczas stosunków seksualnych nadal możemy zarażać.

Diagnostyka

Wirus HPV diagnozowany jest za pomocą badań molekularnych. Wykonanie badań na obecność wirusa hpv jest konieczne by upewnić się co do faktycznej przyczyny brodawek. W przypadku kobiet ważne jest także dokładne badanie ginekologiczne, pozwalające określić umiejscowienie zmian chorobowych.

Leczenie

Leczenie kłykcin kończystych zależne jest  od wielkości zmian chorobowych. Można leczyć je farmakologicznie, przy pomocy kremów i maści zmniejszających podział komórkowy, jednak bywają też usuwane zabiegowo. Ważne jest, że samo pozbycie się zmian naskórnych nie powoduje zniknięcia wirusa z organizmu. Oznacza to, że możemy w dalszym ciągu rozprzestrzeniać go drogą płciową, a kłykciny mogą wrócić, zwłaszcza w okresie obniżonej odporności organizmu. Brodawki niepoddane leczeniu i zaniedbane przybierają duże, bardzo nieestetyczne i niekiedy bolesne formy. Prowadzić mogą do problemów z oddawaniem moczu i rozwoju raka kolczystokomórkowego.

Profilaktyka

Najprostszym sposobem zapobiegania zarażeniu wirusem HPV jest niepodejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych i przestrzeganie zasad higieny płciowej. Stosowanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko zarażenia o około 70%. Regularne badanie się, zwłaszcza w przypadku osób często zmieniających partnerów seksualnych także jest ważną formą profilaktyki, gdyż umożliwia odpowiednio szybkie podjęcia leczenia oraz eliminuje ryzyko pominięcia działań leczniczych w przypadku zakażenia przebiegającego bezobjawowo. Istnieje też możliwość zaszczepienia się przeciwko wirusowi HPV, co w dużym stopniu zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

37 + = 41