Objawy choroby wieńcowej

W takim przypadku, jak choroba wieńcowa objawy mogą obejmować różne dolegliwości. Jakiego typu objawy mogą wskazywać na występowanie tego schorzenia i co należy zrobić, jeśli się one pojawią?

Choroba wieńcowa może objawiać się przede wszystkim poprzez bóle w klatce piersiowej. Jednak warto pamiętać, że nie jest to objaw charakterystyczny. Często podobne objawy spowodowane są między innymi niestrawnością, przewlekłą choroba refluksową oraz nerwicą. Nie oznacza to jednak, że tego typu dolegliwości można lekceważyć. W przypadku, gdy bóle w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem pojawiają się zaraz po wysiłku fizycznym lub po wyjściu na zewnątrz, gdy temperatura jest bardzo niska, zazwyczaj wskazuje to na chorobę wieńcową.

Choroba wieńcowa a zawał serca

Serce posiada własną sieć naczyń krwionośnych – korzystanie z przepływającej przez samo serce krwi jest niemożliwe. Dlatego też zatory w sieci naczyń wieńcowych są bezpośrednim powodem zawału serca. Objawy choroby wieńcowej wskazują na postępujący proces zatkania tych istotnych naczyń. Dlatego też zaraz po wystąpieniu objawów choroby wieńcowej niezbędna jest wizyta u specjalisty.

W przypadku takiego schorzenia, jak choroba wieńcowa leczenie zależy od stopnia zaawansowania zmian w naczyniach krwionośnych. Zazwyczaj jednak, gdy objawy choroby wieńcowej są już bardzo wyraźne, konieczne jest zastosowanie środków farmaceutycznych. Mają one przede wszystkim na celu rozszerzenie naczyń krwionośnych oraz uspokojenie pracy serca. W niektórych przypadkach, gdy pojawiają się mocno nasilone objawy, konieczne jest stosowanie nitrogliceryny. Zazwyczaj ma ona formę małej tabletki, która łatwo rozpuszcza się pod językiem. Należy jednak pamiętać, że działanie nitrogliceryny w tej formie jest szybkie, jednak równie szybko znika. Jeśli konieczne jest wydłużenie czasu działania tej substancji, zaleca się stosowanie nitrogliceryny w formie plastrów lub maści.

Kiedy poznasz, że to choroba wieńcowa?

Objawy choroby wieńcowej mogą nasilać się w przypadku zwiększonego wysiłku fizycznego. Mimo to, jednym z najlepiej działających środków leczniczych jest właśnie codzienna aktywność fizyczna. W jaki sposób pogodzić te dwie informacje? By nie wywołać objawów choroby wieńcowej, najlepiej stosować wyłącznie ćwiczenia, które zaleci lekarz prowadzący. Specjalista powinien wybrać zestaw ćwiczeń, biorąc pod uwagę dotychczasową aktywność pacjenta oraz wyniki tak zwanej próby wysiłkowej. Zazwyczaj wskazane są mało wymagające ćwiczenia, które jednak przyczyniają się do lepszego działania sieci naczyń krwionośnych.

Objawy choroby wieńcowej mogą nasilać się również w przypadku spożycia zbyt obfitego i ciężkostrawnego posiłku. Dzieje się tak między innymi ze względu na konieczność skierowania krwi z mięśni do układu pokarmowego. Z tego względu warto podzielić posiłki na mniejsze porcje, co zapobiega zbyt dużemu obciążeniu serca. Warto również dbać o jakość spożywanych pokarmów – zazwyczaj lekarz zaleca zmianę diety. Menu powinno być bogate między innymi w pokarmy zawierające witaminę E, która dba o stan naczyń krwionośnych.

2 thoughts on “Objawy choroby wieńcowej

  1. Pomodoro

    Najgorzej jak ktoś ma chorobę refluksową i chorobę wieńcową jednocześnie. W takim przypadku bardzo trudno jest leczyć w naturalny sposób, bo często po prostu nie da się zapanować nad dietą – z jednej strony są produkty, których nie można jeść, a z drugiej takie, których nie można przy drugiej chorobie. I kółko się zmyka.

    Reply
  2. Binio

    Tak właśnie jest jak wpadniesz w karuzelę chorób. Jedno drugiemu zaprzecza i wyklucza. Ale wtedy musisz nauczyć się wartościować, a choroba wieńcowa to bezpośrednie zagrożenie życia, więc nie ma żadnych możliwości żeby sobie leczyć coś innego najpierw. Przede wszystkim choroby serca, a potem inne rzeczy.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

61 − 60 =