Przewlekła biegunka

By |

Biegunka przewlekła sama w sobie nie jest chorobą, lecz stanowi pewien objaw, wskazujący na rozmaite schorzenia i zaburzenia. By stwierdzić, co ją powoduje, konieczne są dokładne i wielokierunkowe badania. Dopiero wtedy można włączyć odpowiednie leczenie, które zlikwiduje powód występowanie luźnych, częstych stolców, trwających przez nawet kilka tygodni lub miesięcy.

Przewlekła biegunka – czy to powód do niepokoju?

Długotrwała, przewlekła biegunka, szczególnie ze współistniejącymi innymi objawami, może świadczyć nawet o nowotworze, ale także o pewnych schorzeniach przewlekłych, na przykład zespole jelita drażliwego. Symptomy, które powinny zaniepokoić, to – oprócz biegunki – nagła utrata wagi, gorączka, wymioty, mniejszy apetyt, osłabienie. Należy także przyjrzeć się stolcowi. Domieszki, takie jak tłuszcz, ropa czy krew mogą być podpowiedzią dla lekarza i pomóc w diagnozie.

Przede wszystkim, jeżeli biegunka przewlekła nie ustaje, jest to wskazanie do szybkiego udania się do lekarza. Przeprowadzi on dokładny wywiad i zleci badania laboratoryjne oraz specjalistyczne, takie jak gastroskopia czy kolonoskopia z pobraniem wycinka jelita. Należy precyzyjnie odpowiedzieć na pytania lekarza na temat tego, kiedy zaczął się problem i w jakich sytuacji się nasila.

Jeżeli  długotrwała biegunka towarzyszy silnemu napięciu emocjonalnemu, może to wskazywać na zespół jelita drażliwego czy też zaburzenia lękowe. Z kolei świeża krew w kale to powód do poszerzenia diagnozy w kierunku raka jelita grubego. Niestety jest to choroba, która sieje coraz większe spustoszenie wśród Polaków. Przyczyną tego, że wiele osób umiera na raka jelita grubego, jest między innymi o wiele zbyt późna diagnoza.

Jak sobie radzić z biegunką przewlekłą?

Dopóki problem nie zostanie ostatecznie zdiagnozowany i nie zostanie wdrożone leczenie przyczyn, trzeba walczyć z objawami, ponieważ biegunka może spowodować odwodnienie i zaburzenia równowagi elektrolitowej w organizmie, co jest bardziej niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego jak najwcześniej należy zmienić dietę, a także tryb życia, by starać się zmniejszyć objawy. Przede wszystkim jednak zaleca się pić dużo wody, by nie dopuścić do odwodnienia. To ważne w przypadku zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Co więcej, jeżeli biegunce towarzyszy gorączka czy osłabienie, być może lepszym rozwiązaniem będzie zwolnienie lekarskie i kuracja mająca na celu poprawienie stanu zdrowia. Zmniejszenie  ilości wydalanego stolca lub zmiana jego konsystencji to główny cel, jaki należy osiągnąć, by nie wycieńczyć organizmu. Osoba chora powinna jak najwięcej odpoczywać, a także wprowadzić do swej diety takie produkty, jak gotowany ryż, gotowana marchewka, banany, jagody czy odrobina czekolady.

Jeżeli podejrzewa się, że powodem biegunki mogą być sytuacje stresowe, zaleca się zredukowanie przyczyn tak silnej reakcji organizmu. Badania mogą również wskazać na nietolerancję pokarmową, na przykład laktozy czy glutenu. W takiej sytuacji należy odstawić wszelkie produkty żywnościowe, które zawierają te składniki.

Jeżeli przewlekła biegunka minie, można mieć pewność, że właśnie takie uczulenie było jej przyczyną. Co ciekawe, nawet alergie na pyłki mogą powodować przewlekłą biegunkę w okresie intensywnego pylenia roślin. Taki problem jednak kończy się wraz z nadejściem jesieni i pojawia się cyklicznie.

Jak widać, powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, więc konieczna jest skrupulatna i dokładna diagnoza. Nie należy więc zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego, który skieruje do specjalisty. Nie wolno także uchylać się od zrobienia koniecznych badań, chociaż gastroskopia i kolonoskopia nie należą do przyjemnych metod diagnostycznych, jednakże są w takiej sytuacji konieczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

21 − = 17