Rozwolnienie u dziecka

Rozwolnienie u dziecka może mieć różne przyczyny. W przypadku noworodków i niemowląt, drobne problemy z trawieniem, które nie trwają zbyt długo, mogą być naturalnym procesem. W przypadku starszych dzieci, rozwolnienie może być efektem wprowadzania nowych pokarmów. Na co warto zwrócić uwagę w przypadku rozwolnienia u dziecka i czy możliwe jest samodzielne leczenie tej dolegliwości?

Przyczyny rozwolnienia u dziecka

Rozwolnienie u dziecka może być spowodowane wprowadzaniem nowych pokarmów. Niekiedy ten stan normuje się po prostu po kilku dniach. Jednak jeśli objawy utrzymują się dłużej, może to świadczyć o alergii lub nietolerancji pokarmowej. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że możliwe jest przeprowadzenie wiarygodnych testów alergicznych, warto to zrobić. W takich przypadkach zazwyczaj często okazuje się, że dziecko jest uczulone nie tylko na wprowadzony pokarm.

Rozwolnienie może pojawić się także w innych przypadkach – warto przeanalizować dietę pod kątem ilości błonnika. Jeśli dziecko spożywa wiele suszonych owoców i produktów wytworzonych z niełuskanego ziarna, rozwolnienie jest stanem naturalnym. W takim przypadku warto zmniejszyć ilość tych produktów i lepiej zrównoważyć dietę. Rozwolnienie u dziecka, podobnie jak w przypadku osób dorosłych, może pojawić się jako efekt stresujących przeżyć.

Kiedy występuje rozwolnienie u dziecka

Rozwolnienie u noworodka jest zwykle stanem naturalnym. Układ pokarmowy dopiero przyzwyczaja się do trawienia pokarmów, dlatego rozwolnienie może pojawić się nawet w przypadku, gdy dziecko jest karmione wyłącznie piersią. W przypadku takiego sposobu karmienia, może zdarzyć się także, że stolec nie pojawia się nawet przez kilka dni. Nie jest to stan chorobowy, o ile dziecko nie męczy się podczas defekacji oraz w sytuacji, gdy regularnie oddaje mocz. W sytuacji, gdy kupki są rzadkie i są oddawane często, a dziecko rzadko oddaje mocz, konieczna jest wizyta u lekarza. Może to bowiem świadczyć o odwodnieniu.

W przypadku noworodka karmionego mlekiem modyfikowanym, rozwolnienie może być objawem alergii. Jeśli taki stan utrzymuje się dłużej i pojawią się dodatkowe objawy, najlepiej jest zmienić pokarm na inny. W przypadku, gdy rozwolnienie jest spowodowane alergią, niezbędna bywa zmiana mleka na takie, które jest przeznaczone dla dzieci z nietolerancją laktozy.

Rozwolnienie u niemowlaka

Rozwolnienie u niemowlaka również bywa częstą przypadłością. Pojawia się ono zazwyczaj w okresie wprowadzania nowych pokarmów. Również w przypadku ząbkowania rozwolnienie może być jedną z dodatkowych dolegliwości.

W pierwszym przypadku rozwolnienie może świadczyć o alergii, o czym wspomniano wyżej. W drugim przypadku jest to jeden ze standardowych objawów. Nie oznacza to jednak, że jeśli taki stan się przedłuża, nie należy wdrożyć żadnego leczenia. Szczególnie w przypadku uporczywej biegunki przy ząbkowaniu konieczne jest monitorowanie dziecka.

W przypadku pierwszych objawów odwodnienia, takich jak suchy język i rzadkie oddawanie moczu, niezbędna jest szybka wizyta u lekarza. Gdy pojawią się dodatkowe objawy, takie jak obniżenie temperatury ciała i utrata elastyczności skóry, konieczna jest wizyta w szpitalu.

2 thoughts on “Rozwolnienie u dziecka

  1. Sylwia

    Rozwolnienie u dziecka zależy przede wszystkim od wieku malucha. U nastolatka można nawet zostawić biegunkę i może się leczyć biegunkę właśnie tym, że pozwoli się po prostu jej pozbyć przez przeczekanie. Bo to w sumie jest najzdrowsze i pozwala na pozbycie się toksyn, ale nie zawsze jest to możliwe i łatwe do przeprowadzenia.

    Reply
  2. FOcus

    Rozwolnienie u małego dziecka to kompletnie co innego. Nie ma co liczyć na to, że coś się odpuści. Jak rozwolnienie u dziecka zaczyna się po raz pierwszy to jest spora panika i lepiej być przy nim cały czas, a nie myśleć, że udawanie kowboja coś zmieni.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

70 − 66 =