Rozwolnienie u niemowlaka

Rozwolnienie u niemowlaka nie musi być objawem choroby. Jednak, jeśli trwa długo, a dodatkowo pojawią się dodatkowe dolegliwości, konieczna jest wizyta u lekarza. W jaki sposób można leczyć rozwolnienie u dziecka?

Przyczyny rozwolnienia u niemowlaka

Często rodzice uważają rozwolnienie u noworodka za chorobę. Jednak warto pamiętać, że u noworodka układ pokarmowy nie musi jeszcze działać w sposób idealnie prawidłowy. Sporadycznie pojawiające się nieprawidłowości nie muszą więc świadczyć o chorobie.

Rozwolnienie pojawia się bardzo często u dzieci karmionych piersią. Luźne stolce o kolorze jajecznicy nie świadczą jednak o żadnym schorzeniu i nie wymagają leczenia. Niepokojące objawy w takim przypadku to odwodnienie, które zazwyczaj objawia się tym, iż dziecko oddaje zbyt małą ilość moczu. Także chłodna i mało elastyczna skóra może świadczyć o poważniejszym problemie zdrowotnym. W przypadku wymienionych objawów konieczna jest wizyta u lekarza. Do niepokojących objawów może należeć również zmiana koloru stolca, jednak tylko wtedy, gdy do diety niemowlęcia nie został wprowadzony nowy pokarm.

Rozwolnienie u dzieci na mleku modyfikowanym

U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym rozwolnienia zdarzają się rzadziej – maluch może mieć za to problem z zaparciami, który rozwiązuje się poprzez dodatkowe pojenie dziecka. Jeśli rozwolnienie utrzymuje się u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym, może to świadczyć o nietolerancji lub alergii pokarmowej. Warto wtedy zgłosić się do lekarza – konieczne może być zastosowanie innego pokarmu, przeznaczonego na przykład dla niemowląt z nietolerancją laktozy.

Dieta a rozwolnienie

Rozwolnienie u dziecka nieco starszego może być związane z rozszerzaniem diety. Nie zawsze taki stan jest powodem do obaw. Jeśli dodatkowo nie pojawiają się inne objawy, zazwyczaj oznacza to, iż organizm przyzwyczaja się do nowych pokarmów. Takie objawy, jak wysypka, mogą oznaczać alergię – najlepiej zrezygnować wtedy z wprowadzania tego produktu i skontaktować się z lekarzem.

Pielęgnacja skóry niemowlaka przy rozwolnieniu

Noworodek czy niemowlę cierpiące na rozwolnienie, wymaga stałej uwagi. W ten sposób najłatwiej jest zauważyć zmianę stanu zdrowia malucha. Oprócz tego należy pamiętać, że w przypadku tego typu problemów trawiennych o wiele łatwiej jest o odparzenia. Dlatego też konieczne może być zastosowanie dodatkowych produktów do pielęgnacji. Podstawową profilaktyką w tym przypadku jest mycie dziecka po przewijaniu – samo zastosowanie wilgotnych chusteczek może nie wystarczyć.

Niekiedy zaleca się stosowanie środka pielęgnacyjnego, który będzie stanowił ochronę dla skóry. Jest to dość istotne, ponieważ odczyn stolca w przypadku biegunki czy rozwolnienia jest bardziej kwaśny. Prowadzić to może do podrażnień, które u starszych dzieci mogą być przyczyną zatrzymywania stolca w obawie przed bólem.

Rozwolnienie można leczyć domowymi sposobami poprzez stosowanie odpowiedniej diety i naparu z owoców czarnej suszonej jagody. Jednak w przypadku noworodków najlepiej jest nie stosować domowych metod i udać się do lekarza po poradę. Niekiedy rozwolnienie może być bowiem objawem poważniejszych chorób.

2 thoughts on “Rozwolnienie u niemowlaka

  1. Shahira z Wrocławia

    Ale skąd to wielkie zdziwienie, że coraz częściej pojawia się rozwolnienie u dziecka? Jak napychacie je mlekiem modyfikowanym od pierwszych miesięcy tylko i wyłącznie dla własnej wygody to co się dziwić? Coraz częściej matki nawet jak mają pokarm, to dają dziecku mleko z butelki, bo łatwiej, szybciej zasypia i w ogóle. A potem zdziwienie, że pojawia się rozwolnienie u niemowlaka.

    Reply
  2. Joanna Skalna

    Rozwolnienie u niemowlaka to jedno, ale ważne jest też żeby odpowiednio dbać o odparzenia, które bankowo się pojawią. Chyba, że chcecie po zakończeniu biegunki jeszcze dobre kilka dni leczyć skórę. Bo tak to właśnie będzie wyglądać jak zapomnicie o zadbanie o pupę malucha.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

74 + = 80