Rozwolnienie w ciąży

Biegunka u kobiet w ciąży pojawia się zazwyczaj rzadziej niż na przykład zaparcia. Mimo to, tego typu problem trawienny również może się pojawić. W jaki sposób można poradzić sobie z rozwolnieniem w ciąży i jakie mogą być przyczyny takiego stanu?

Przyczyny rozwolnienia w ciąży

Rozwolnienie w ciąży, podobnie jak inne dolegliwości układu pokarmowego, są spowodowane uciskiem płodu na narządy wewnętrzne. Dlatego też wszelkie objawy zazwyczaj mijają zaraz po lub kilka miesięcy po porodzie. Także przed samym porodem mogą pojawić się takie objawy, jak biegunka i wymioty. Poza tym przyczyny rozwolnienia mogą być takie same, jak w przypadku innych osób. Najbardziej niebezpieczne są biegunki występujące jako konsekwencja zakażenia bakteryjnego oraz zatrucia.

Podstawową przyczyną biegunki może być zjedzenie nowego produktu. Szczególnie potrawy egzotyczne, które mogą zawierać nowego rodzaju substancje czy drobnoustroje, mogą powodować efekty tego typu. Dlatego w ciąży, gdy standardowe sposoby leczenia często są niemożliwe, warto uważać na produkty tego typu. Również podróżowanie do innych krajów może spowodować biegunkę nazywaną biegunką podróżnych. Warto mieć to na uwadze planując podróż.

Inne przyczyny rozwolnienia w ciąży

Biegunka może być również spowodowana zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Zazwyczaj w takim przypadku choroba nie jest ograniczona do jednego objawu. Pojawić się mogą również wymioty i podwyższona temperatura. W przypadku kobiet w ciąży, nie należy stosować żadnych leków powstrzymujących dolegliwości bez konsultacji z lekarzem.

W przypadku zakażeń bakteryjnych, charakterystyczne są silne objawy oraz możliwość pojawienia się krwi w moczu. Samodzielne leczenie w takiej sytuacji nie przynosi zazwyczaj efektów – konieczne może być podanie antybiotyku. Samodzielne leczenie poważnej biegunki nie jest rozsądne – naturalne środki nie zwalczą infekcji bakteryjnej, która niekiedy może przenieść się również na dziecko.

Infekcja wirusowa również wymaga konsultacji lekarskiej. Choć jest ona leczona w sposób objawowy, to jednak niekiedy, gdy objawy są nasilone, konieczne jest dodatkowe nawodnienie za pomocą kroplówki.

Rozwolnienie podczas ciąży może pojawić się także w wyniku stresu. W takiej sytuacji wskazany jest odpoczynek i odwrócenie uwagi od gnębiących problemów.

Rozwolnienie przed porodem

Biegunka przed porodem to stan naturalny. Taki objaw zazwyczaj występuje na kilka godzin lub nawet kilka dni przed rozwiązaniem. Rozwolnienie przed porodem powinno być więc traktowane poważnie. Taki objaw nie zawsze musi się pojawić – najczęściej rozwolnienie przed porodem zdarza się tylko u kobiet, które rodzą swoje pierwsze dziecko.

Biegunki przed porodem zazwyczaj nie zwalcza się za pomocą środków farmaceutycznych – można zastosować dietę oraz spożywać pokarmy, które naturalnie wpływają na zmniejszenie biegunki. Bezpiecznym pokarmem jest między innymi ryżowy kleik. Polecany środkiem jest również herbatka z suszonych czarnych jagód. Jednocześnie należy bezwzględnie pamiętać o właściwym nawodnieniu. W przypadku, gdy objawy są silne i utrzymują się długo, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

2 thoughts on “Rozwolnienie w ciąży

  1. Ewa

    Rozwolnienie w ciąży to norma. Ja też panikowałam, ale weszłam na forum marcóweczek i okazało się, że praktycznie wszystkie mają biegunki w ciąży. Ale oczywiście początkowo strachu się najadłam, nie ukrywam, że nie. Tylko, że biegunka w ciąży szybko mija, grunt to nie panikować i dużo pić.

    Reply
  2. Szybka szybka

    Biegunka w ciąży nie zawsze jest czymś całkowicie normalnym. Jak się nie dopuści do tego, żeby zacząć lekceważyć wszystkie objawy chorobowe „bo to ciąża” to będzie znacznie lepiej. Bo ciąża nie zawsze jest wszystkiego wytłumaczeniem, więc nie ma co iść na skróty, tylko w razie czego wykluczyć ewentualne choroby.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

41 + = 50